Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglia: Posiadłość w Yorkshire będąca rezerwatem przyrody, wpisana na listę zabytków klasy II

Anglia: Posiadłość w Yorkshire będąca rezerwatem przyrody, wpisana na listę zabytków klasy II
Waterton Park, niedaleko Wakefield jest pierwszym na świecie rezerwatem przyrody, stworzonym w XIX wieku. (Fot. Alun Bull/Historic England)
Park w hrabstwie Yorkshire, uznawany za pierwszy na świecie rezerwat przyrody, stworzony przez ekscentrycznego, pionierskiego XIX-wiecznego ekologa, został wpisany na listę zabytków klasy II - czytamy na portalu dziennika 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Według organizacji Historic England, Waterton Park w pobliżu Wakefield jest najstarszym zachowanym przykładem krajobrazu zaprojektowanego specjalnie z myślą o ochronie rodzimej fauny i flory. Został on stworzony przez Charlesa Watertona, który jest tak samo ciekawą postacią, jak tereny, które przekształcił.

Waterton, który był podziwiany przez ówczesne znane postacie, w tym Charlesa Dickensa i Williama Makepeace Thackeraya, ma do dziś całe rzesze fanów, w tym samego Davida Attenborough.

Właściciel tej posiadłości znany był z tego, że po osiemdziesiątce wspinał się na drzewa, chodził boso po okolicy, rozmawiał z gośćmi, stojąc na głowie, a podczas przyjęć kolacyjnych udawał psa, który gryzł gości w nogi.

Jednak jego ówcześni współpracownicy często uważali go za ekscentryka ze względu na sposób, w jaki zarządzał swoją posiadłością, na przykład zakazując strzelania na swoim terenie i zapraszając zwykłych ludzi do bezpłatnego jej zwiedzania. 

Waterton urodził się w 1782 roku w rodzinie, która miała bezpośrednie powiązania z niewolnictwem. W 1804 roku został wysłany do Demerary w dzisiejszej Gujanie, aby zarządzać plantacjami trzciny cukrowej swojego ojca i wuja, na których pracowali niewolnicy.

Ekscentryczny przyrodnik odziedziczył Waterton Park po swoim ojcu i powrócił tam w 1813 roku, chcąc realizować swoją pasję do natury i ochrony przyrody.

Wprowadził nowy system zarządzania parkiem, aby zminimalizować niszczenie rodzimych gatunków. Stworzył również nowe siedliska i zbudował mur graniczny, również wpisany na listę zabytków klasy II, aby chronić teren przed lisami i kłusownikami. Budowa muru kosztowała 10 000 funtów, co jak na tamte czasy było prawdziwą fortuną.

Jego innowacje zadziałały. Pewnej zimy zanotował obecność 5 000 sztuk dzikiego ptactwa na swoim jeziorze, a z biegiem lat odkryto 123 gatunki ptaków żyjących w parku.

John Smith, przewodniczący organizacji Friends of Waterton's Wall, podkreślił, że wpis na listę zabytków klasy II pomoże upowszechnić wiedzę na temat historii i osiągnięć Watertona wśród szerszej publiczności.

Prawdopodobnie był ekscentrykiem, stwierdził Smith, ale "nie można zaprzeczyć, że był pionierem w dziedzinie ochrony środowiska".

Czytaj więcej:

Analiza: Około jedna piąta gatunków roślin i zwierząt Europy zagrożona wymarciem

National Trust: Zmiany klimatyczne zagrażają dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu w UK

National Trust: Zmiany klimatyczne powodują "chaos" w brytyjskiej przyrodzie

Rząd UK zmienił dotychczasowe założenia dotyczące planu odstrzału borsuków

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama